Nietypowe rośliny owocowe: jarzębiny deserowe
Nietypowe rośliny owocowe: jarzębiny deserowe
Jarzębiny mogą być nie tylko ozdobą naszych parków, ale także smacznym dodatkiem do naszej diety!
Więcej o jarzębinie deserowej dowiecie się dzięki Pani dr hab. Małgorzata Stopikowska, prof. AkAt (Akademii Ateneum).
Owoce jarzębiny pospolitej są znane ze swojej pięknej, czerwonej barwy. Po obróbce termicznej można z nich zrobić pyszne soki, konfitury i nalewki.
Pamiętajcie, surowe owoce są trujące, więc zawsze trzeba je przetworzyć!
Ale co powiecie na jarzębiny deserowe, które można jeść prosto z drzewa?
Do takich odmian należą np. jarzęb szwedzki czy morawski. Choć ich surowe owoce nie zachwycają smakiem, to w przetworach są doskonałe. Najsmaczniejsze są jednak jarzębiny stworzone przez radzieckiego uczonego Iwana Miczurina. Są to mieszańce jarzębin z innymi roślinami owocowymi, takimi jak aronia, głóg czy grusza. Szukajcie sadzonek pod nazwą „jarzębiny Miczurina”.
Do najciekawszych odmian należą Burka i Miczurinskaja Diesiertnaja – te rosną do 2-3 metrów. Większe drzewa to m.in. Granatnaja, Krasawica, Alaja Krupnaja i Rubinowaja. Każda z tych odmian ma unikalny smak i wygląd.
Jarzębiny są łatwe w uprawie – nie wymagają specjalnego cięcia ani ochrony przed chorobami. Młode rośliny trzeba podlewać, ale później radzą sobie same. Wiosną warto uważać na gąsienice, które mogą zniszczyć kwiaty i liście – w razie potrzeby użyjcie środków owadobójczych.
Owoce jarzębiny są prawdziwą bombą witaminową – zawierają dużo witaminy C, beta-karotenu oraz mikroelementów. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i wspomagające trawienie.
Jeśli macie miejsce w ogródku, warto zasadzić jarzębiny – będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także dostarczą zdrowych i smacznych owoców pod koniec lata.
#Jarzębina#Ogród#Zdrowie#Owoce#RoślinyOwocowe