Nietypowe rośliny owocowe: jagoda kamczacka.
Wakacje to czas, kiedy możemy cieszyć się świeżymi, sezonowymi owocami prosto z naszych ogrodów i działek. Pani dr hab. Małgorzata Stopikowska, prof. AkAt (Akademii Ateneum) pragnie Wam przybliżyć, jakie owoce możecie spotkać w swoich ogródkach oraz jakie mają one właściwości odżywcze.
Nietypowe rośliny owocowe: jagoda kamczacka
Pod koniec maja i w czerwcu, zanim jeszcze pojawią się truskawki, owocuje mało znana w Polsce jagoda kamczacka, dostarczając jedne z pierwszych owoców w sezonie. Kiedy brakuje świeżych owoców krajowych, mamy już do dyspozycji nasze własne jagody!
Wartości odżywcze jagód są tak niezwykłe, że mieszkańcy terenów, skąd pochodzi jagoda, nazywają ją „eliksirem życia”. Jest bogatym źródłem witaminy C oraz związków fenolowych, które mają silne właściwości przeciwutleniające, wspomagające zdrowie i urodę. Działają przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo i przeciwcukrzycowo.
Jagody mają również działanie przeciwzapalne, odtruwające oraz antywirusowe i antybakteryjne. Jagoda kamczacka jest jedną z pierwszych roślin, które budzą się na wiosnę do życia, bardzo szybko kwitną, a przymrozki jej nie straszne – jest bardzo wytrzymała na wiosenne mrozy i przymrozki.
Aby jagoda dobrze owocowała, należy posadzić przynajmniej dwie odmiany, które będą się wzajemnie zapylały. W moim ogródku mam odmiany polskie i z serii „Boreal”. Muszę przyznać, że najsmaczniejsze są te z serii Boreal: Boreal Beast, Boreal Beauty, Boreal Blizzard.
Pamiętajcie, że jagoda owocuje jednocześnie i tylko przez krótki okres można ją zbierać. Owoce są dość trwałe na krzaczku, ale szkoda przetrzymywać je za długo, bo podeschną.
W czerwcu można znaleźć jagody kamczackie także w dużych marketach. Co roku sady jagód kamczackich organizują imprezę pod nazwą „jagodobranie”, gdzie można podjechać na plantację i zbierać owoce dowoli (odpłatnie). Po owocobraniu plantacje zazwyczaj oferują przetwory z jagody (smaczne!).
Warto posadzić w ogródku kilka krzaczków różnych odmian – z pojedynczego młodego krzaka zbierzemy ok. 0,5 kg owoców, a z kilkunastoletnich nawet kilka kg. Jagoda kamczacka jest bardzo odporna na choroby i nie wymaga pryskania, a jedynie w pierwszych latach trzeba pamiętać o podlewaniu młodych roślin.
Jagody można jeść prosto z krzaczka, suszyć, mrozić, przetwarzać na soki, dżemy i inne przetwory. Dodawajcie je do potraw słodkich, ciast, jogurtów i herbat.
Odkryjcie jagodę kamczacką i cieszcie się jej wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi!