W artykule opiszę różnice pomiędzy piciem okazjonalnym, ryzykownym a uzależnieniem.

Alkohol działa inaczej (bardziej toksycznie) na organizm kobiety niż mężczyzny, a ryzyko negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety jest znacznie większe. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem ilości wypijanego alkoholu, o czym wspominamy już po raz kolejny w artykułach dotyczących alkoholizmu wśród kobiet. Na wstępie przytoczę kilka mitów panujących ogólnie w społeczeństwie, które dotyczą spożycia alkoholu.

Wszyscy piją

Różny jest stosunek do piwa, wina, wódki. Piwo to napój alkoholowy o słabym działaniu toksycznym na organizm, wino działa wręcz korzystnie
Młodzież może spożywać słabe alkohole pod kontrolą rodziców, żeby uniknąć spożywania go potajemnie „w dziwnych miejscach i podejrzanym towarzystwie”.

Problemy alkoholowe = uzależnienie

Kiedy przekraczamy granice?

Skąd zatem mamy wiedzieć kiedy granice pomiędzy ryzykownym spożyciem, piciem szkodliwym, są przekraczane i wchodzimy w uzależnienie od alkoholu, czyli w chorobę alkoholową(?) Są sygnały ostrzegawcze na, które należy zwrócić szczególną uwagę, przytaczam za J . Fudała:

– zdrowotne (stany zatrucia, schorzenia wynikające z picia, wypadki, próby samobójcze),
– społeczne (kłótnie z bliskimi, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych, pogorszenie relacji, agresja),
– psychologiczne (obniżenia nastroju, stany napięcia, kłopoty z kontrolowaniem emocji),

Gdzie granice?

Trudno określić dokładnie granice pomiędzy piciem okazjonalnym, ryzykownym, bezpiecznym a uzależnieniem, są jednak określone limity tak zwanego „picia bezpiecznego„ dla kobiet i mężczyzn, ponieważ skupiam się głownie na kobietach w odniesieniu i związku z zespołem FAS przytoczę limit spożycia alkoholu dla kobiety. Należy jednak pamiętać, że są one jedynie umowne, bowiem każda z nas jest w innym stanie zdrowia, mamy inną wagę, budowę ciała i inną „odporność” na alkohol. Oczywiście limity, które przytoczę są bezpieczne wyłącznie dla kobiety dorosłej, nie obciążonej chorobami ogólnymi i nie będącej w ciąży. Podkreślam jeszcze raz fakt, iż nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, dla kobiety w ciąży, bowiem w tym stanie każda ilość alkoholu może okazać się szkodliwą dla płodu. Dodatkowo należy też przeanalizować sygnały ostrzegawcze związane ze spożyciem alkoholu u siebie, które podałam powyżej.

„Jeżeli pijesz alkohol codziennie to:

W ciągu tygodnia nie pij więcej niż 140 ml czystego alkoholu, co jest równoważne z 7 półlitrowymi butelkami piwa, niecałymi dwoma butelkami wina (o pojemności 0,75 l) lub 420 ml wódki (ok. 0,8 półlitrowej butelki wódki).
Pijąc okazjonalnie nie przekraczaj jednorazowo4 porcji standardowych (40g czystego alkoholu), tzn. nie wypijaj przy jednej okazji więcej niż dwie półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki”.

Granica 0,6 promila

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że powyżej stężenia 0,6 prom. skutki spożycia alkoholu są już wyraźnie negatywne. Znacząco pogarsza się ocena, percepcja, zdolność uczenia się, pamięć, koordynacja, libido, czujność oraz samokontrola. Nie należy przekraczać tej granicy.

Dwa dni abstynencji – conajmniej

Jeśli picie jest ryzykowne, ale nie obserwujesz jeszcze objawów uzależnienia od alkoholu to:

Jeśli picie staje się dla ciebie szkodliwe i wyraźnie to zauważasz, otrzymujesz takie informacje od otoczenia, a Twoje picie staje się powodem problemów ze zdrowiem, z nauką, pracą, z innymi ludźmi to:

Jeśli niepokoi Cie stan Twojego zdrowia, podejrzewasz u siebie chorobę alkoholową, dostajesz takie sygnały z zewnątrz to:

Źródło: „Ryzykowne i szkodliwe picie alkoholu”, specjalista psychoterapii uzależnień, Jadwiga Fudała
Elżbieta Sądowska, Pedagog Opiekuńczo-Wychowawczy